Bergamut Yağı

Ortalama 4 m boyunda bir ağaç türüdür. Esas vatanı Batı Hindistandır. Yaprakları uzun ve koyu yeşildir. Çiçekleri beyaz renkli ve küçük olup, meyveleri küre veya armut şeklinde, daha çok limona benzer biçimde büyümektedir. Boyutu 5-7 cm çapında, etli kısmı ekşi lezzetli, meyveyi kaplayan kabuk kısmı limon sarısı rengindedir.

Türkiye'de yetiştiği yer Doğu Akdeniz'in kıyı kesimleridir (Adana, Mersin, Hatay).  Bergamot otunun meyve kabukları sıkılma biçimi ile şifalı olan bergamot esansı elde edilebilmektedir.  Yeşilimsi sarı renkli, güzel kokulu ve acı lezzetli bir sıvıdır. 

Parfümeri sanayisinde kullanılır ve esansı elde edilen bir bitkidir. Öz suyundan kalsiyum sitrat ile sitrik asit elde edilmektedir. Çay sektöründe koku vermesi için çaylara da karıştırılmaktadır. Bunların yanı sıra reçeli de yapılmaktadır. Bergamot ayrıca limonata, meyve suyu gibi sıvılara tat vermek amacı ile ve çayı, yağı ve daha birçok alanda kullanılan önemli vitamin ve mineral açısından zengin bitkilerimizden bir tanesidir.

Bergamot ismi Türkçe "Bey Armudu" sözcüğünün bozularak önce İtalyanca'ya (Bergamotta) ardından da Fransızca'ya (Bergamote) geçmesiyle oluşmuştur.

Bergamut Faydaları

Bergamot bitkisinden elde edilen bergamot yağı birçok tedavi için kullanılmaktadır.

Yağı depresyon için çok etkili olmaktadır. Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği uyku düzenindeki bozukluklara iyi gelmektedir. 

Böbreklerin çalışmasını düzenler. 

Mikropları etkisizleştirmede bire birdir. Vücut direncini arttırır.

Sinek ısırıklarında, yağlı ciltlerde ve sivilceler de ayrıca da boğaz ağrılarında da  kullanılmaktadır.

Sindirim sistemi hastalıklarına, bağırsaktaki gaz birikintilerine ve mide ağrıları olmak üzere daha bir çok hastalığa yararı bulunmaktadır.

Bağışıklık sistemi, mide rahatsızlıkları, ağrı, ateş, safra, bronşit, öksürük, tonsilit, kist, akne, uçuk, egzama tedavilerinde yardımcı olarak kullanılır.

Antibiyotik ve anti depresan etkileri de bilimsel kayıtlarda rastlanmaktadır. 

Hücre yenilenmesine, yağlı ciltlerde aşırı yağ birikiminin dengelenmesine yardımcı olur. 

Uyarı

Sürdükten sonra güneşe çıkılmaması gerekir.
Uzun süreli ve aşırı dozda kullanımı adet düzensizliğine ve rahim kasılmalarına yol açabilir. Bayanların gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanması tavsiye edilmemektedir.