Ücretsiz Kargo ve aynı gün kargo

Acı portakal çiçeği Yağı

Turunçgillerden olan bütün Akdeniz'e kıyı ülkelerde, Güneydoğu Asya kıyılarında yetişen, kışın yaprağını dökmeyen ağaca ve bu ağacın portakala benzeyen, fakat suyu acımtırak olan meyvesine verilen addır.

Vatanının Güneydoğu Asya olduğu tahmin edilen bitki binlerce yıldan beri Akdeniz havzasında yabani olarak yetişmekte ve de yetiştirilmektedir. Turunç Amerika’nın keşfinden sonra bu kıtanın hemen her yerinde (soğuk bölgeleri hariç) yetiştirilmeye başlanmıştır.

2,5-5m boyunda, tacı oldukça çok çatallı, dikenli ve yapraklarını dökmeyen bir bitkidir. Yaprakları 12–17 cm uzunluğunda, 8–12 cm eninde, kenarları bütün, oval veya elips şeklinde, deri görünümlü tazesi sarıya bakan yeşil, olgunları koyu yeşil renklidir. Meyveleri 7–10 cm çapında altın sarısı renkte üzeri gözenekli, kabuğu 0,5–1 cm kalınlığındadır ve acımsı bir tadı vardır. Görünüş bakımından portakala benzemekle beraber meyvelerinin ekşi-acı tadı ile portakaldan farklıdır.

Soğuğa kısmen dayanabilen bir tür olup, bitkinin kışın çok uzun süreli -4 derecenin altına düşen sıcaklıklarla karşılaşmaması gerekir. Bu duruma göre Turunç Türkiye’nin Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde Akdeniz ikliminin görüldüğü sahil kesiminde çok kolay yetişir, ama ülkemizde özellikle Aydın ve Nazilli çevresinde yetiştirilmektedir.

Kabukları soyulduktan sonra kurutulur. İşleneceği zaman soğuk suyun içine konur ve bir gün üzeri kapatılarak bekletilir. Altın sarısı renkli dış kabuk beyaz süngerimsi iç kabuktan ayrılarak kurutulur veya hemen işlenir. Çiçekleri Mart‘tan Ekim ayına kadar toplanarak kurutulur ve özel kaplarda saklanır.

Turunç kabuğundan elde edilen eterik yağa "Petitgrain", çiçeklerinden elde edilen eterik yağa da "Neroli" denir. Turunç değişik varyasyonlarının uçucu yağları çekilerek parfüm ve gıdalarda tatlandırıcı olarak da kullanılır. Ayrıca alternatif tıpta bitkisel ilaç yapımında da kullanılan bir bitkidir.

Meyvelerinin acı ve ekşimsi tadı nedeniyle Adana, Hatay başta olmak üzere doğu akdenizde etli pide ve salatalarda ayrıca limona alternatif olarak kullanılır. Meyve kabuklarından esans ve reçel yapımında yararlanılır. Bunun yanında limon gibi asidik yapısı nedeniyle temizlik maddelerinde ve güzel kokusu nedeniyle koku gidericilerde kullanılabilmektedir. Kimi zaman ekşiliğinden, acı tadından dolayı şeker veya bal ile birlikte meyveleri çiğ olarak tüketilebilmektedir. 


Acı Portakal Faydaları

Mide yanmalarına karşı faydalıdır. Safra, kronik ishal ve kusmayı keser, parazit ve kolite faydalıdır. 
Kan dolaşımını düzenler. Kalbi kuvvetlendirir ve ferahlatır, çarpıntıyı önler. Sinir, stres, üzüntü, huzursuzluk, anksiyete, uykusuzluk ve sıkıntıyı giderir.  
Ateş, soğuk algınlığı, grip ve nezleye faydalıdır. 
Romatizma  ağrılarının  giderilmesine  yardımcı olur.  
Olgun ve hassas ciltlerde tonik olarak kullanılır. Sivilce, akne,  kaşıntı,  selülit,  yara ve yanıkların iyileştirilmesinde kullanılır. 

Uyarılar

Mide, gastrit ve ülser rahatsızlığı olanlar kullanmamalıdır.