Vahşi doğadan, organik, geleneksel tarım sertifikalı.. Oshadhi orijini Portekiz…

Çamgiller familyasından Pinus cinsinden orman ağaçlarını içeren iğne yapraklı türlere verilen isimdir. Türkiye'de hemen hemen her bölgede yetişir. Kışın yapraklarını dökmeyen, genellikle ormanlar oluşturan iğne yapraklı ağaçlardır. Açık tohumlu bitkilerin kozalaklılar sınıfındandır. Genellikle Kuzey Yarım Kürenin ılımlı bölgelerinde geniş bir yayılma alanı gösterir. Çam türlerinin kurak yerlerde de yetişmelerinin ve kurak toprakların ağacı olmalarının sebebi, iğne yapraklarının sert ve kalın epidermis tabakasından meydana gelmesi, uzun kök sistemleri ile derin toprak katlarının neminden faydalanmalarıdır.

Çam ağacının kabuk ve odun kısmında reçine bulunur. Yapraklar iğnemsi, uzun veya kısa, sert ve koyu yeşil renklidir. Çam ağaçlarının ömürleri 100 ile 1000 yıl arasında değişmektedir. Ancak dünyanın en yüksek ağaçlarından biri de yine bir çam türü (P.aristata) olup yaklaşık 4000 yaşındadır. Erkek çiçekler sürgünlerin tepelerine yakın kısımlarında meydana gelirler. Çiçek tozları sarı renklidir. Dişi çiçekler kozalak adı verilen çiçek yaparlar. Kozalakta kanatlı tohumlar bulunur.

Çam yağı, doğal oksijeni içerir ve dolayısıyla, daha güçlü oksijen alımı ve karbondioksitin dışarı solunmasını destekler.

Çok yönlü çam yağı, yeryüzündeki en eski aromatik enerjiyi temsil eder ve esas olarak gezegenimizin oksinasyonu ile bağlantılıdır. Eski tıpta halk arasında insan solunum sistemi ile olan bağlantıları ile bilinir. Tarihte İskoç çamları geleneksel olarak akciğerlerin, bronşların ve sinüsleri mukus zarlarının detoksu ve güçlendirilmesi için kullanılırdı.

--------

Çamgiller familyasından Pinus cinsinden orman ağaçlarını içeren iğne yapraklı türlere verilen addır.Türkiye'de hemen hemen her bölgede yetişir. Çok çeşitli yüksekliklerde yetişen 10-20 m yüksekliğinde, kışın yapraklarını dökmeyen, genellikle ormanlar oluşturan iğne yapraklı ağaçlardır. Açık tohumlu bitkilerin kozalaklılar sınıfındandır. Çam ağaçlarının 90 kadar türü vardır. Genellikle Kuzey Yarım Kürenin ılımlı bölgelerinde geniş bir yayılma alanı gösterir. Tropik bölgelerin yüksek dağlarına kadar çok geniş bir yayılma alanı olduğundan, çok çeşitlilik gösterirler. Çam türlerinin kurak yerlerde de yetişmelerinin ve kurak toprakların ağacı olmalarının sebebi, iğne yapraklarının sert ve kalın epidermis tabakasından meydana gelmesi, uzun kök sistemleri ile derin toprak katlarının neminden faydalanmalarıdır. Çamların toprak yönünden istekleri azdır. Onun için diğer ağaçların yetişmediği topraklarda kolaylıkla yetişebilirler. Fakat kurak, kumlu, çakıllı topraklarda yetişen pek çok çam türleri olduğu gibi, asitli topraklarda ve hatta bataklıklarda yetişenler de vardır.

Ülkemizde beş çam ağacı türü tabiî olarak bulunmaktadır: Kızılçam (Pinus brutia), Halepçamı (P.halepensis), karaçam (P.nigra), fıstıkçamı (P.pinea), sarıçam (P.silvestris).

Genç Çam ağaçlarının tacı genellikle konik dalları yatay ve çevrel dizilişlidir. Yaşlı ağaçların tacı ise yuvarlak, düz ya da yayvan olabilir. Türlerin çoğunda gövde kabuğu kalın, pürüzlü ve çatlaklıdır. Çam ağaçları kuraklığa dayanıklı olmakla birlikte, iyi gelişip çoğalabilmeleri için temiz hava ve bol ışık gerekir.

Çam ağacının gövdesi dik, silindirik ve üst taraftan dallıdır. Kabuk esmer renkli ve pulludur. Dallanma tarzı uzun ve kısa sürgün olarak 2 çeşittir. Kabuk ve odun kısmında reçine bulunur. Yapraklar iğnemsi, uzun veya kısa, sert ve koyu yeşil renklidir. İkişer ikişer gruplar teşkil ederler ve kısa sürgünlerin ucunda bulunurlar. Çam ağaçlarının ömürleri 100 ile 1000 yıl arasında değişmektedir. Ancak dünyanın en yüksek ağaçlarından biri de yine bir çam türü (P.aristata) olup yaklaşık 4000 yaşındadır. Erkek çiçekler sürgünlerin tepelerine yakın kısımlarında meydana gelirler. Çiçek tozları sarı renklidir. Dişi çiçekler kozalak adı verilen çiçek yaparlar. Kozalakta kanatlı tohumlar bulunur.

Çam Faydaları

*Solunum yolu rahatsızlıkları, bronşit, sinüzit, grip ve astıma faydalıdır.
*Dolaşım sistemine yararlıdır ve toksin atıcıdır.
*Kas tutulması ve eklem ağrısına iyi gelir.
*Adet dönemi ağrılarını gidericidir.
*Fiziksel ve zihinsel yorgunluk, tükenmişlik, yüksek tansiyon, stres ve anksiyete iyi gelir. *Konsantrasyonu arttırır ve hafızayı güçlendirir. Güven, cesaret ve iradeyi geliştirir.
*Bel soğukluğu, hemoroid ve idrar yolu enfeksiyonlarına yararlıdır.
*Şeker hastalığı ve romatizmada faydalıdır.
*Kepek, saç dökülmesi, saç kırılması ve mat saçlarda şampuana karıştırılarak kullanılır.

Uyarı:

Böbrek rahatsızlığı olanlar dahilen kullanmamalıdır (içmemelidir).