Adaçayı Yağı

Özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen ıtırlı bir bitkidir.30-75 cm. arasında boylardaki adaçayı türleri, kışın yapraklarını dökmez. Dayanıklı otsu ya da çalı biçiminde bitkilerdir. Haziran - Temmuz aylarında menekşeye benzeyen çiçekler açar. Kare kesitli tüylü gövdesi vardır, gövde bitkinin ikinci yılında odunsu hale gelir. Genellikle yakıcı kokusu olan gri-yeşil yaprakları, bazı türlerde alacalı, hatta kırmızı ve mor renklerde olur. Çift dudaklı, derin hazneli çiçekleri genelde mor-mavi renkli iken, seyrek olarak beyaz ya da pembe renkli çiçek açan türleri de görülür. Bitkinin minik tohumları koyu kahverengi ve yumurta biçimlidir. Genellikle tohumuyla kendiliğinden çoğalır.

Yumuşak ve tatlı bir tadı olan adaçayı taze, kurutulmuş yapraklar veya toz şeklinde yıl boyunca bulunabilir. Adaçayı yaprakları griye çalan yeşil renktedir ve sivri uçlu yaprakların üzerinde belirgin damarları vardır. Tarih boyunca hem gıda olarak hem de sağlığa faydaları ile bir tedavi aracı olarak geniş çaplı kullanılmıştır ve günümüzde artarak kullanılmaya devam edilmektedir. Adaçayının bilimsel adı olan ve Latinceden türetilen Salvia officinalis "korunmuş”, türün genel adı olan ve yine Latince "Salvere”den türetilen "Salvia” ise "iyileştirmek için” anlamına gelmektedir. 

Ada çayının kullanılan bölümü yapraklarıdır. Yaprakları taze veya kuru olarak kullanılır. Tıbbi adaçayı niteliği olan Salvia Officinalis ülkemizde yetişmemektedir. Ülkemizde de bazı adaçayı türleri yetişmesine rağmen içerikleri bakımından fazla etkili değillerdir. Adaçayı mayıs ve haziran aylarında çiçek açmadan önce toplanır. 

Adaçayı Faydaları Nelerdir?

Vücudu güçlendiricidir. Hastalık sonrası güçsüzlük durumlarında yararlıdır.

Antibakteriyel ve antiseptik etkisi vardır. Mikrop öldürücüdür.

Bademcik iltihabı, boğaz ağrısı, aşırı terleme, farenjit, larenjit, hazımsızlık adaçayının başlıca kullanım alanlarıdır.

1920′li yıllarda Amerika’da boğaz ağrısı, ve dişeti yaralarında kullanımı için tıbbi onay almıştır.

Öksürüğe iyi gelen bitkiler arasında yer alan adaçayının içinde bulunan cineol adlı madde öksürüğü önleyici özelliktedir.

Anti-hydrotic özelliği vardır. Gece terlemelerinde etkilidir. Almanya’da adaçayından ter önleyici ilaç yapılmıştır.

İngiltere’de adaçayı ile ilgili yapılan bir araştırmada adaçayının hafıza için olumlu etkilerde bulunduğu, unutkanlık sorununa karşı yararlı olduğu tespit edilmiştir. 

Doğal östrojen içermesi ve aşırı terlemeyi durdurucu etkisi nedeniyle menopoz yakınmalarının giderilmesinde önemli bir bitki haline gelmiştir. Cinsel gücü arttırır.

Almanya’da yapılan bir çalışmada aç karnına içilen adaçayının kan şekerini düşürücü etkisi gözlenmiştir.

Dolaşım ve lenf sistemi, kalp ve damar,  idrar yolları, yüksek tansiyon, taşikardi, kaşıntı, stres,anksiyete,  uykusuzluğu tedavi eder. 

Adaçayı diş dostudur. Dişleri güçlendirici ve beyazlatıcı özelliktedir. 

Sakinleştirici, ilham vericidir. Meditasyon ve ruhsal  çalışmalarda  kullanılır.   Uykusuzluğu giderir. Stres, anksiyete, depresyon ve huzursuzluğa  iyi gelir.  İç huzur, sükunet, olumluluk ve ilham hallerinin oluşumuna  yardımcı olur. 

Kuru ve yorgun cildi onarır.